☏ +3614900201 ✉ [email protected]
A fogfájás okai és tünetei
A fogfájás ellen nem a fájdalomcsillapítás a megoldás, a kiváltó okokra is kellő figyelmet kell fordítani
- fogfájás ellen gyorsan és eredményesen csak a fogorvos tud fellépni
- az időben kezelt fogfájással elkerülheti a kellemetlen szövődmények kialakulását
- a szakszerű beavatkozásokkal gyorsan megszabadulhat a kínzó fájdalomtól
- a fogorvos a fájdalommal együtt járó egyéb tüneteket is kezelni tudja
Mit tegyek fogfájás ellen?
A fogfájás valamilyen rendellenességre hívja fel figyelmünket, első teendőnk tehát, hogy bejelentkezzünk fogorvosi vizsgálatra. A fogorvos tájékoztatására figyeljük meg a fogfájás jellegét: mikor jelentkezik (éjszaka, rágáskor), hidegre, melegre, édesre érzékeny-e a fog, hasogat, lüktet vagy tompán, egyenletesen fáj-e. A kapott időpontig a fogorvos tanácsolta gyógyszerrel, illetve többféle házi módszerrel csillapíthatjuk a fogfájást.
A fogfájás ellen házilag ugyan lehet különböző módszereket alkalmazni, de a mögöttes tényezők megszüntetését nem segítik elő. Mivel a fogfájás okait fontos minél gyorsabban és szakszerűen feltárni, a rendelőben való megjelenés elkerülhetetlen.
A fogfájás legjellemzőbb okai
A fogfájás oka leggyakrabban az alábbi négy tényező valamelyike:
- fogérzékenység,
- fogszuvasodás,
- fogínygyulladás és
- fogágybetegségek.
Annak ellenére, hogy fél évente egyszer mindenkinek javasolt felkeresnie a fogorvosát, az ellenőrző vizsgálatok jelentőségét csak kevesen veszik komolyan. Emiatt későn derül fény az olyan könnyedén megelőzhető problémákra, mint a szuvasodás vagy a fogínygyulladás. Előrehaladott állapotban pedig a problémák nem csak kellemetlenségeket, de erős fájdalmakat idézhetnek elő.
Szintén jellemző, hogy a felnőttek többsége még ekkor is az otthoni gyógyszeres kezeléssel próbálkozik, amely egy ideig hatásosnak tűnhet, végleges megoldást azonban nem szolgáltat. Ezért a fogorvosi székbe már gócos gyulladásokkal és egyéb szövődményekkel kerülnek.
Bár a technológiák rohamos fejlődésének köszönhetően az orvosok a nagyon rossz állapotban levő fogakat is képesek megmenteni, a betegek sok kellemetlenségtől kímélhetnék meg magukat, ha időben jutnának kezeléshez.
Fogérzékenység
A hideg-meleg ételek és italok fogyasztásakor jelentkező fogérzékenység a felnőtt lakosság több, mint felét érintő probléma. A fájdalomért a szabaddá vált fognyak miatt megnyílt dentincsatornák a felelősek, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a fog belsejében található idegekkel. A fogérzékenység különféle tényezők hatására alakulhat ki. Ilyen például az íny visszahúzódása, a fog sérülése, vagy a szuvasodás is.
Fogszuvasodás
A fogszuvasodást a lepedékben megtelepedő, savtermelő baktériumok idézik elő. A savaknak köszönhetően a zománcréteg hamar elveszíti ásványi anyag tartalmát, elvékonyodik, majd kilyukad.
Ha a fogbél is érintetté válik, éles fájdalom jelezheti a problémát. A szuvasodás megjelenésére apró fehér és barnás árnyalatú foltok utalhatnak a fogakon.
Fogínygyulladás
A fogínygyulladás vagy gingivitis a fogakat körülvevő ínyszövet megbetegedését jelenti. A kialakulása mögött általában rossz szájhigiéniás állapotok, dohányzás, genetikai tényezők és bizonyos gyógyszeres terápiák mellékhatásai állnak.
A kezeletlen gyulladás azért veszélyes, mert idővel átterjedhet a fogágyi szövetekre, komoly fogágybetegséget eredményezve. A fogínygyulladás tünetei között duzzanat, fájdalom és a fogmosáskor vagy a keményebb ételek fogyasztásakor fellépő vérzés szerepel.
Fogágybetegségek
A fogágybetegség a fogak körül található szövetek gyulladását jelenti. Ide tartozik az íny, a csont, a gyökérhártya, valamint a gyökércement is. A fogágybetegség az ínygyulladás talaján alakul ki, ezért az első tünetek megegyeznek a gingivitis panaszaival. Később fogérzékenység tapasztalható, majd a szövetek sorvadásával gennyes tályogok jelenhetnek meg. Végül a tartószerkezetek hiányában a fogak meglazulnak és maguktól kihullanak.
Jelentkezzen be ha fáj a foga és szüntesse meg a fájdalmat még ma!
A fogfájás tünetei a fájdalom típusa szerint
A fogfájás tüneteit klasszikusan az alábbi 3 csoportba sorolhatjuk a fájdalom típusa szerint:
Éles fájdalom
Az éles fájdalom általában kevésbé veszélyes, mint a hosszan elhúzódó, tompa fogfájás és rutin fogászati módszerekkel könnyen kezelhető. Éles fájdalmat
- letört fog,
- szuvasodás,
- éjszakai fogcsikorgatás,
- valamint rosszul felhelyezett korona okozhat.
Tompa fájdalom
Bár a tompa fogfájás kevésbé kellemetlen, mint az éles és hirtelen jelentkező fájdalom, a tünetek jelentkezésekor fontos minél hamarabb felkeresnie a fogorvosát. Ebben az esetben ugyanis a fájdalom a fog belsejében elhelyezkedő ideg gyulladására, illetve károsodására utalhat. Minél tovább halogatja a kezelést, annál valószínűbb, hogy a megoldásként már csak a gyökérkezelés jöhet szóba.
Lüktető fájdalom
A lüktető fájdalom a legelviselhetetlenebb a fájdalom típusok között, a háttérben a szájüregben kialakult gyulladások és tályogok állhatnak. Olykor a tünetek között arcduzzanat is megjelenik. Amennyiben lüktető fájdalmat érez, ne késlekedjen, keressen fel szakorvost a kezelés megkezdéséhez!
Fogfájás ellen házilag
Ha valamilyen oknál fogva nincs lehetősége gyorsan orvoshoz jutni, ideiglenesen házi módszereket is bevethet a fájdalom csillapítására. Ezek a praktikák azonban csak tüneti kezelések, nem pótolják a szakorvosi konzultációt!
- Fájdalomcsillapító gyógyszerek: manapság már léteznek kimondottan a fogfájások enyhítésére szolgáló tabletták, amelyek hatékonyan tudják csökkenteni a fájdalom intenzitását.
- Jeges borogatás: a jég kiváló a duzzanatok megszüntetésére. A patikákban beszerezhet jégzselé párnákat is, így nem kell mindig jeget tartania a mélyhűtőben.
- Öblögetés sós vízzel: A só amellett, hogy remek antibakteriális hatású, segít a sebek összehúzásában, valamint a fájdalom csökkentésében. A módszer leginkább a fogínygyulladás és a felszínes sérülések kezelésére szolgál, a mélyebb gyulladások ellen nem igazán hatásos.
- Szegfűszegolaj: A gyógyszertárakban is kapható készítmény nagyon jó a gyulladt területek elzsibbasztására és ezáltal a fájdalom enyhítésére is.
Fogfájás csillapítása 2 perc alatt
A fogfájás gyógyszeres csillapítása annyi időt vesz igénybe, amíg a hatóanyag az emésztőrendszerből felszívódik. Az oldott állapotú, folyékony gyógyszerek esetében a leggyorsabb ez, akár már tíz perc múlva is lehetséges. Ennél rövidebb idő alatt lokálisan csillapítható a fájdalom, ám a szervezet reakciója így is legalább két percet igényel. A fájdalom gyors, helyi csillapítására az alábbi módszereket alkalmazzuk:
- hirtelen támadó (hidegre, édesre beálló) fogfájás esetén öblögessünk langyos vízzel,
- masszírozzuk meg a fogínyt lágy sörtéjű fogkefével,
- fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő fogínygéllel kenjük be a fájdalmas területet,
- szorítsuk meleg tenyerünket a fájdalmas területre, és enyhén dörzsölgessük, rázogassuk meg az arcot, hogy lazuljon a görcsösség.
Milyen gyógyszert használjunk fogfájásra?
A gyógyszertárak kínálatából az életkornak és egészségi állapotnak megfelelő vény nélkül kapható, illetve az orvos által felírt gyógyszert vegyük meg. Csak átmeneti jelleggel 3-5 napig szedjük a különböző hatóanyag-tartalmú fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszereket, mert tartós alkalmazás esetén különböző mellékhatásokat okozhatnak. Alapbetegség esetén (pl. vérzéssel járó fekélyes emésztőrendszeri betegség, vérzékenység, véralvadási zavar, májbetegség, szív- és keringési betegség) ezeket fokozottan vegyük figyelembe.
Az alábbi tájékoztató jellegű áttekintés nem minősül orvosi javaslatnak!
Fogfájás elleni gyulladáscsökkentő gyógyszerek
Ibuprofén hatóanyagú gyógyszerek csökkentik a gyulladást, ennélfogva enyhül a fájdalom.
- Algoflex Forte Dolo 400 mg filmtabletta a vény nélkül kapható általános fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszer fogfájás esetén is igen hatékony.
- Advil Ultra Forte lágy kapszula folyékony formában tartalmazza a hatóanyagot, a könnyebb felszívódás révén gyorsabban hat.
Diklofenák-kálium tartalmú fájdalom- és gyulladáscsökkentő:
- Cataflam Dolo 25 mg bevont tabletta 2022. január 1-től vény nélkül is kapható.
Vény nélkül kapható fogfájás elleni gyógyszerek
Acetilszalicilsav hatóanyagú fájdalomcsillapító:
- Aspirin Effect 500 mg víz nélkül is bevehető, így bárhol azonnal alkalmazható.
Fogfájás elleni gyógyszer gyerekek számára
Gyerekeknek csak olyan gyógyszert adjunk, ami speciálisan gyermekgyógyszer, vagy a tájékoztatón szerepel, hogy gyereknek mely életkortól adható.
Fél adag az otthon levő felnőtteknek való fájdalomcsillapítóból?
Nem helyes gyakorlat, előtte győződjünk meg, hogy a gyógyszertájékoztató szerint adható-e a szer gyereknek. Kisgyerekek számára alkalmazzunk ecsetelőket, zseléket, 12 éves kor alatti gyerekek számára ibuprofén és paracetamol tartalmú fogfájás elleni gyógyszerek vény nélkül kaphatók a gyógyszertárakban.
- Nurofen Rapid Forte 400 mg lágy kapszula gyors felszívódású és hatású ibuprofén hatóanyagú szer, 12 éves kortól használható
- Nurofen Non-Aqua 100 mg szájban oldódó víz nélkül bevehető ibuprofén hatóanyagú, gyógyszert nehezen lenyelő gyerekeknek 6 éves kortól.
Milyen szövődmények alakulnak ki fogfájásra, ha nem törődik a problémával?
Mivel a fogfájás mindig csak tünet, ezért kezelések nélkül idővel súlyosabb szövődmények kialakulására is számítani kell. Íme néhány a fogfájás szövődményei közül:
- A szuvasodás miatt gyulladások jelentkezhetnek, amelyek később a fog körüli szövetekre is átterjedhetnek.
- A fogínygyulladásból fogágybetegség lehet, aminek egyik visszafordíthatatlan következménye a fogak elvesztése.
- A fogérzékenység hátterében általában a dentinréteg sérülése vagy kopása áll, amely szuvasodást okozhat.
Fogfájás várandósság alatt
Várandósság alatt kiemelten fontos a fogápolás, fogorvosi kontroll és szükség esetén a kezelés. Általánosságban igyekezzünk elkerülni a gyógyszerek szedését. Fogfájás esetén se vegyük be automatikusan a megszokott fájdalomcsillapítónkat.
- Ibuprofén tartalmú fájdalomcsillapító a terhesség első és utolsó harmadában kerülendő.
- A lehető legrövidebb ideig a legkisebb hatékony dózisban paracetamol tartalmú készítmények használhatók.
- Szoptatás ideje alatt nem ugyanazok a gyógyszerek kerülendők, illetve alkalmazhatók, mint terhesség idején. Erre vonatkozóan IBCLC laktációs szaktanácsadó orvos jogosult és tud megbízható tájékoztatást adni, illetve interneten elérhető adatbázisból tájékozódhatunk.
Gyakran ismételt kérdések
Miért vérzik a fogínyem?
A fogínyvérzés általában fogínygyulladásra utal. Vérzés jelentkezhet fogmosáskor vagy az étkezések során is. Amennyiben ez a tünet még nem jár más panaszokkal, rendszeres fogápolással és a megfelelő szájhigiénia kialakításával elkerülheti a további kellemetlenségeket. Ugyanakkor minden esetben érdemes felkeresnie a kezelőorvosát, hogy felmérje a fogai állapotát és kizárja az egyéb lehetséges okokat.
Miért fáj a hidegtől a fogam?
A háttérben fogérzékenység áll, ami különféle tényezők hatására alakulhat ki. Ilyen lehet például a fogíny visszahúzódása után szabaddá váló fognyak. A rajta található dentincsatornák könnyen megnyílnak, összeköttetést biztosítva a külvilág és a fog belsejében elhelyezkedő idegek között.
Miért fájhat a fog, ha nincs látható szuvasodás?
A fogfájás egyik oka a szabad szemmel láthatatlan szuvasodás, ami gyakran alakul ki a nehezen tisztítható fogrésekben. Megelőzésképpen szájvíz és fogselyem használata javasolt a fogmosások során.
Hogyan történjen a gyulladt fog kezelése házilag?
Ha gyulladt foga van és mindenképp házilag szeretné megoldani a kezelést, a gyógyszertárakban kapható számtalan ecsetelő ideiglenesen jelenthet hatékony segítséget a fogínygyulladás megszüntetésében, de minden esetben fontos felkeresnie a kezelőorvosát is, mert ezek nem oldják meg tartósan a háttérben húzódó valódi okokat.
Segítségre van szüksége?
Ügyfélszolgálatunk készséggel várja hívását. Telefonáljon vagy jelentkezzen be online most!