☏ +3614900201 ✉ [email protected]
3 fontos dolog, amit a nyálmirigyről és a nyálmirigy gyulladásról tudni kell!
A nyálmirigyek a szájüregben található váladékot termelő mirigyek. A nyálmirigyek között van kisebb és nagyobb is. A nagy mirigyek a fültő alatti, az állkapocs alatti és a nyelv alatti. A kis mirigyek pedig a szájüreg egész területén elszórtan találhatóak.
A nyálmirigyek jelenléte azért fontos, mert ezekben termelődik az emésztéshez elengedhetetlen nyál, ami egyben védelmet is biztosít és tisztán is tart.
Az egészséges immunrendszer fontos része a nyálmirigyek helyes működése, ezért érdemes tájékozódni róla, hogy mi utal annak helytelen működésére, mikor gyanakodhat nyálmirigy gyulladásra és mikor kell szakorvoshoz fordulni!
1. A nyálmirigy gyulladás tünetei
A nyálmirigy gyulladás tünetei eltérőek lehetnek. A gyulladás legismertebb tünetei a:
- fájdalom,
- láz,
- levertség és
- fizikai gyengeség.
Ezen felül tapasztalható még féloldali vagy kétoldali fájdalom, illetve gennyes váladékozást is.
Ha a fenti tüneteket tapasztalja, forduljon szakorvosunkhoz, hogy a helyes diagnózis felállítása után a megfelelő kezelést írja elő!
2. A nyálmirigy gyulladás okai
Mivel a nyálmirigy gyulladása csak egy reakció az immunrendszer részéről, amit rengeteg betegség kiválthat, ezért alaposabb vizsgálat nélkül nehéz felállítani a diagnózist. Alapos vizsgálatot pedig kizárólag szakember tud végezni, így elengedhetetlen a rendelői megjelenés!
A leggyakrabban bakteriális vagy vírusos fertőzés áll a gyulladás hátterében, de ezen felül kialakulhat ciszták vagy autoimmun betegség miatt is. Ráadásul vannak olyan genetikai, táplálkozási és életviteli tényezők, amik hajlamosabbá teszik a szervezetet a nyálmirigyek gyulladására.
Vírusos, bakteriális nyálmirigy gyulladás
Vírusos vagy bakteriális fertőzések, például bizonyos torokgyulladások kialakulásakor, a betegség könnyen ráhúzódik a nyálmirigyekre. Ebben az esetben a mirigyek megduzzadnak és a funkciójukat sem képesek ellátni. Egy ilyen fertőzés komoly komplikációkhoz vezethet, ha nincs kezelve! Nagyon fontos, hogy ilyenkor ne próbálkozzunk az otthoni "csodamódszerekkel", mert az esetek 99%-ában csak súlyosbítanak a helyzeten. A legjobb ilyenkor ha felkeresnek egy megbízható rendelőt és szakorvostól kérnek segítséget!
Ide tartozik még a fogaktól kialakuló nyálmirigy gyulladás is. Egy kezeletlen fogszuvasodás, foggyulladás, fogínygyulladás vagy fog góc kialakulásához vezethet, amiből mind a vírusok, baktériumok és mind a gyulladás is könnyen tovább terjedhet.
Mumpsz – járványos fültőmirigy gyulladás
A Mumpsz, azaz a fültőmirigy gyulladás a legismertebb nyálmirigyet megtámadó fertőző betegség. Azonban ennek a fertőzésnek az esélye napjainkban már alig számottevő, mivel a 1991 óta a gyermekek kötelezően megkapják a védőoltást.
Nyálkő
Nyálkő akkor alakul ki, ha a nyál összetétele megváltozik és az ott található, főleg a kalciumsó jelenléte miatt besűrűsödik. Ilyenkor a nyál nem tud távozni a kivezetőcsöveken és dugulás alakul ki, ennek következményében pedig szájszárazság.
Ciszták
A ciszták valamilyen seb vagy sérülés következtében alakulnak ki a szájüregen belül, amire a szervezet további gyulladással reagál. A ciszták kis, folyadékkal töltött buborékok, amik akár elzárhatják a nyálmirigyek kivezető csatornáit is.
Daganatok
A leggyakoribb daganatos megbetegedés, amitől nyálmirigy gyulladás alakul ki a fültőmirigy daganat. A daganat jóindulatú és ha időben diagnosztizálják és kezelik, akkor eltávolítása semmiféle komplikációval nem jár. Szerencsére csak ritka esetekben fordul elő rosszindulatú daganat a nyálmirigy gyulladás mögött. Ennek biztosítása érdekében azonban feltétlenül fel kell keresnie egy profi klinikát!
Autoimmun betegségek és a Sjögren szindróma
Autoimmun betegség esetében a szervezet önmagát támadja meg. A Sjögren szindróma is egy ilyen betegség, csak ez kifejezetten a szervezet nedvesség termelő mirigyeit, így például a nyálmirigyeket támadja.
Hajlamosító tényezők
A nyálmirigy gyulladásra hajlamosító tényezők között szerepel a dohányzás, az alkohol fogyasztás és minden, ami az immunrendszer legyengüléséhez vezet, főleg idősebb korban. Ezen felül a nem megfelelő szájhigiénia és a szájon át történő tápanyag fogyasztásának a hiánya is, mivel akkor nincs inger a nyáltermelésre.
3. A nyálmirigy gyulladás diagnosztizálás és kezelés
A nyálmirigy gyulladás otthoni diagnosztizálása nem lehetséges, fogorvosi vizsgálat nélkül csak gyanakodhat a betegségre! Ha a fent említett tüneteket tapasztalja, a mirigyek megtapogatásával megállapítható, hogy fennáll-e a gyulladás vagy sem. Az egészséges mirigyek nem tapinthatóak ki, míg a gyulladtak igen.
Ha nyálmirigy gyulladásra gyanakszik, ide kattintva tud szakrendelőnkhöz fordulni, mivel csak orvosi vizsgálatok által lehetséges megállapítani, hogy mi áll a gyulladás hátterében valójában.
A diagnózis felállítása után a nyálmirigy gyulladás kezelésének menetét és módszerét a betegség kialakulásának okai határozzák meg.
A tünetek láttán a szakorvos kérhet bakteriológiai vizsgálatot a nyálból, illetve a váladékból. Ezen felül pedig, ha fennáll a tumor gyanúja, akkor biopsziát is. A kezelés során fontos az immunrendszer megerősítése, a folyadékfogyasztás és szükség eseték antibiotikumos kezelésen is részt kell venni.
Szájüregi fájdalmai vannak?
Tudjon meg többet a fogfájásról ebből a cikkünkből vagy tegye fel kérdéseit kötelezettségek nélkül a lenti gombra kattintva.