Nem biztos abban, hogy a panaszával "megéri" fogorvoshoz fordulnia?
3 fontos dolog, amit tudnia kell a fogbetegségekről:
Menjen biztosra és panasz esetén foglaljon időpontot szakszerű fogorvosi konzultációra!
☏ +3614900201 ✉ [email protected]
A rágóizom gyulladás sokakat érintő betegség. A rágóizom az állkapocsban helyezkedik el és a táplálkozásban, beszédben és a szájon át történő levegővételben is szerepe van. Az izmok gyakori használata és megterhelése, de akár más betegség is okozhat rágóizom gyulladást. Ebben a cikkben összeszedtük, hogy milyen tünetei, okai és kezelési lehetőségek léteznek a gyulladt rágóizommal kapcsolatban.
A begyulladt rágóizomnak a legjellemzőbb tünete az állkapocsban jelentkező fájdalom. A fájdalom jelentkezhet alkalmanként vagy folyamatosan is jelen lehet. Ráadásul erőssége is változó, olykor hasító fájdalom, máskor tompa fájdalom.
Egyéb tünetek lehetnek még:
A rágóizmok gyulladását sokféle dolog okozhatja, vannak esetek, amikor az ok nem is ismert. A rágóizom gyulladás mögött azonban sok esetben sportbaleset áll, amikor a páciens nem is gondolja, hogy maradandó károsodás történt.
Emellett ízületi gyulladás is okozhatja vagy más fogorvosi beavatkozás. A fentieken felül pedig az éjszakai fogcsikorgatás erősen hozzájárulhat a rágóizmok elhasználódásához, gyulladásához.
Attól függően, hogy mi a probléma forrására, illetve mennyire előrehaladott a gyulladás, különböző kezelési módok léteznek. A kezeléseket két csoportba sorolhatjuk:
A visszafordítható, egyszerű kezelések csoportjába az alábbi módszerek tartoznak:
Rágóizom fájdalom esetén érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön a probléma valódi forrása. Ameddig viszont nem kerül sorra az ember, ajánlott otthon alkalmazható módszereket is bevetni a fájdalom csillapítására.
Ilyen például a jegelés vagy a meleg vizes borogatás, attól függően, hogy milyen jellegű a fajálom. Ezen kívül érdemes kerülni a rágózást, kemény ételek fogyasztását, a dohányzást és az alkoholfogyasztást, ugyanis ezek csak fokozzák a meglévő gyulladást.
Emellett érdemes ilyenkor a tejtermékeket is elkerülni és nagyon alapos, ámde óvatos fogmosást végrehajtani, napjában többször is. A szájhigiénia fenntartása nehéz lehet, ha a fájdalom erős, ezért érdemes ilyenkor puha sörtéjű fogkefét alkalmazni, esetleg szájsöprűt vagy szájzuhanyt.
Implantátumra vagy fogsorra van szüksége?
Tudjon meg többet a fogbeültetésről ebből a cikkünkből vagy tegye fel kérdéseit kötelezettségek nélkül a lenti gombra kattintva.